?BN'ÜL - EM?N MAHMUT KEMAL ?NAL VAKFI
 
ANASAYFA
İbrahim Bedrettin ELMALI

1319/1903 yılında, Antalya’nın Elmalı İlçesi, Karyağdı Mahallesi’nde doğdu. Babası, Öğretmen Ali diye mâruftur. İlk ve orta tahsilini Elmalı’da yaptı. Daha sonra İstanbul’a gelerek Darul-Hilafetil-Aliyye Medresesinde okudu. Medreselerin kapatılması üzerine Darul-Fünûn İlahiyat Fakültesine devam etti ve 1928 yılında mezun oldu. Daha sonra Darul-Fünun’un Felsefe bölümüne devam etmiş ise de rahatsızlığı sebebiyle mezuniyet imtihanına girememiştir. Maddi sıkıntılar sebebiyle, yüksek tahsiline devam ederken Müezzin-Kayyım’lık yaptı; Liselerde Yurttaşlık ve Türkçe dersleri okuttu.

    İstanbul Müftülüğü katipliği ile memuriyete başladı (14.09.1329). Bir kaç yıl bu görevde bulunduktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıf Kayıtlar Mümeyyizliği; Başvekalet İstanbul Arşiv Memurluğu; 7–8 yıl kadar Çalışma Bakanlığı Mümeyyizliği hizmetlerinde bulunduktan sonra 1953 yılında Üsküdar Müftülüğü hizmetine tayin edildi. Üsküdar Müftüsü iken, Ömer Nasuhi Bilmen’in 30.06.1960 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na tayini sebebiyle İstanbul Müftülüğüne bir yıl kadar vekalet etti. 20.12.1961 tarihinden itibaren ise 20.10.1965 tarihine kadar İstanbul Müftüsü olarak görev yaptı. Bir süre Diyanet İşleri Başkanlığı Personel Dairesi Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunduktan sonra 17.12.1965 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na tayin edildi. 25.10. 1966 tarihine kadar bu görevde kaldıktan sonra emekli olup, 1969’da İstanbul ve 1977’de ise Afyonkarahisar milletvekili olarak iki dönem TBMM’de görev yapmıştır. 5 Aralık 1994 tarihinde vefat etti.

 

KUTLU DOĞUM


Kabir Ziyareti

SAAT

İBN'ÜL - EMİN

HAYATI
ESERLER
VASIYETNAME

ÜYE GİRİŞİ


Kayıp Parola ?

Ä°bn'ül Emin Mahmut Kemal Ä°nal Hazretleri

DUYURU

Her sene okutulan Hatm-i Şeriflerden almak için vakfımızla irtibata geçebilirsiniz. Hatimlerin duası her sene geleneksel olarak Ramazan-ı Şerif ayında Kadir Günü yapılmaktadır.

Anketler

Sitemizi Nasıl Buldunuz?
 

Kimler Sitede